logo
reklam
FLASH HABER
GENELKUMLUCA’DA ÜÇ HALK PLAJI MAVİ BAYRAK DENETİMİNİ BAŞARIYLA GEÇTİ 51
GENELPatnos Cezaevinde 21 Yaşındaki Genç İntihar Etti 57
GENEL'TEMİZ KAMPANYA' 37
GENELFinike 'de motosikletle otomobil çarpıştı, bir kişi öldü, bir kişi yaralandı 52
GENEL“Kumluca Sosyal Bilimler Lisemizden Güzel Haberler Var! 81
GENELAlanya’da 63 yaşındaki otel işletmecisi adam, otel odasında intihar etti. 89
GENELKırıkkale’de trafik kazası: 1 ölü, 1 yaralı 53
SAĞLIK20 öğrenci yedikleri yemekten zehirlendi 50
GÜNDEMöfkeli koca 25 yıllık eşini boğarak öldürdü 59
POLİTİKAAntalya Koordinatörü ve Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan dan Kumluca İlçe Teşkilatına Ziyaret 54
GENELYARDIM ETMEK İSTERKEN HAYATINDAN OLDU 42
ASAYİŞEvden cephane çıktı 101
POLİTİKATBMM Adalet Komisyonu Başkanı Tunç: "1 Mayıs’ı Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan eden Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarı oldu" 88
HABERDE İNSANMilletvekili Tunç; şehitlik ziyareti gerçekleştirdi 106
SPORDomenec Torrent: “Kulüpte inanılmaz bir belirsizlik var” 165
SPORRıza Çalımbay: “Bugün çok iyi bir futbol oynadık” 135
ASAYİŞOtomobil karşı şeride geçip duvara çarparak durabildi 91
GENELCumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı’nda işçilerle iftar yaptı 84
ASAYİŞVali Şentürk, yangın çıkan fabrikada incelemede bulundu 101
HABERDE İNSANEvleri ziyaret ederek çocuklara bayramlık hediyeler dağıttı 95

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz: “Literatüre sözleri Yunus Emre’ye ait 11 tane yeni eser kazandırmış olduk”

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması’nda ödüller törenle sahiplerini buldu. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Litera KÜLTÜR SANAT | 25.04.2022 23:30:29 | 20 İzlenme | 0 Yorum Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz: “Literatüre sözleri Yunus Emre’ye ait 11 tane yeni eser kazandırmış olduk”
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması’nda ödüller törenle sahiplerini buldu. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Literatüre sözleri Yunus Emre’ye ait 11 tane yeni eser kazandırmış olduk” dedi.
Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı olan 2021 yılı UNESCO tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak anma yıl dönümleri arasına alınırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü de “Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması” düzenledi. Yarışmanın ödül töreni, Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 21.00’de gerçekleşti. Törene Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, sanat camiasından Ahmet Özhan, Umut Akyürek, Elif Buse Doğan, Bekir Ünlüataer, Şennur Dinleyen, İsmail Altunsaray ve davetliler katıldı. 94 adayın 203 eserle katıldığı yarışmada 6 eser başarı ödülüne, 5 eser mansiyon ödülüne ve 1 eser de Tapduk Emre Özel Ödülü’ne layık görüldü. Başarı ödülü alanlara 15 bin TL, mansiyon ödülü alanlara 7 bin 500 TL, Tapduk Emre Özel Ödülü’nün sahibi olan adaya ise 10 bin TL olmak üzere toplam 137 bin 500 TL ödül verildi. Ödüller Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından sahiplerine tek tek verildi. Ödül kazanan Ferhat Sarmusak hayatını kaybettiği için ise ödül verilemedi. Ödül töreninin ardından bestelenen şarkılar seslendirildi.

"Türkiye genelinde 204 eser başvurdu"
Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “2021 yılı UNESCO tarafından anma yılları içerisine alınarak Yunus Emre Yılı ilan edildi. Cumhurbaşkanlığımız tarafından da Yunus Emre Türkçe Yılı olarak ilan edildi. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yıl boyu Yunus Emre’ye ilişkin pek çok etkinlik gerçekleştirdik. Yurt içinde, yurt dışında etkinlikler yaptık. Bunlardan bir tanesi kalbimizde çok önemli yeri olan Yunus Emre Yılı Beste Yarışması’ydı. Yunus Emre’nin deyişlerini, şiirlerini, o muhteşem Türkçesiyle yazmış olduğu mısralarının çoğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bunların besteyle bir araya getirerek günümüze şarkı olarak taşınması ve bunun da müziğin farklı alanlarında yapılmasını çok istiyorduk. Bu alanda bir yarışma açtık. Türkiye genelinde 204 eser başvurdu. Çok güzel bir jürimiz var hem akademisyenlerden oluşuyor, hem sanatçılardan oluşuyor. Jürimiz yoğun bir çalışma dönemi geçirdi 204 eser arasında. Hatta bir toplantıya ben de katıldım. Zor bir secim oldu. Bunların içinden 6 tanesi başarı ödülü, 5 tanesi mansiyon ve 1 tanesine de Taptuk Emre Özel Ödülü verdik. Ve bu eserler profesyonel isimler ve ünlü yorumcular tarafından ilk defa bugün yorumlanıyor olacak. Şarkıları ilk defa dinliyor olacağız” diye konuştu.

"Literatüre sözleri Yunus Emre’ye ait 11 tane yeni eser kazandırmış olduk"
Literatüre 11 tane eser kazandırıldığını söyleyen Yavuz, “Literatüre sözleri Yunus Emre’ye ait 11 tane yeni eser kazandırmış olduk. Bu tür kavramları, bu tip değerlerimizi güncel tutmak için bu tarz yarışmalar her zaman bir teşvik niteliğindedir ve iyi sonuçlar elde ediyoruz. İnşallah bu besteler, şarkılar halkımız tarafından da sevilir ve çok dinlenen eserler arasında yer alır. Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı olması sebebiyle malumunuz UNESCO tarafından 2022 yılı anma yıl dönümleri arasına alınmış. Cumhurbaşkanlığımız tarafından da Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan edilmişti. Bu sebeple bakanlığımız yıl boyunca gerçekleştirilen çok sayıda etkinlikle yurt içinde, yurt dışında Yunus Emre eserlerinin yaşatılması, yeni nesillere ve bugüne aktarılması için ’Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması’nı da düzenledi. Yıl boyunca yaptığımız yüzlerce etkinlik arasında bizim için gönlümüzde ayrı yeri olan bir yarışmaydı” ifadelerini kullandı.
0Oy ver 7
0Oy ver 6
0Oy ver 5
0Oy ver 4
0Oy ver 3
0Oy ver 2
0Oy ver 1
Yükleniyor..