logo
reklam

İspanya’dan Ukrayna’ya silah yardımı

İspanya, Rusya’nın askeri operasyon düzenlediği Ukrayna’ya silah desteğinde bulunacak. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, temsilciler meclisinde Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları ve İspanya’nın bu konu DÜNYA | 2.03.2022 17:12:29 | 90 İzlenme | 0 Yorum İspanya’dan Ukrayna’ya silah yardımı

İspanya, Rusya’nın askeri operasyon düzenlediği Ukrayna’ya silah desteğinde bulunacak.
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, temsilciler meclisinde Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları ve İspanya’nın bu konudaki tutumunun tartışıldığı oturumda konuşma yaptı. Rusya’nın saldırılarına karşı ülkesinin Ukrayna’ya yardım olarak silah gönderme kararı aldığını duyuran Sanchez, bu yardımın daha önce açıkladıkları gibi sadece Avrupa Barış Fonu (EPF) aracılığıyla değil, doğrudan yapılacağını belirtti. Sanchez ayrıca Ukrayna’ya asker göndermeyeceklerini, çünkü NATO’nun böyle bir kararı olmadığını ifade etti. Rusya’nın saldırılarını sadece Ukrayna’ya değil, tüm Avrupa’nın ilke ve değ erlerine bir tehdit olarak gördüklerini belirten Sanchez, bu nedenle Avrupa’nın bu tehditle başa çıkmak için dayanışma içerisinde hareket etmesi gerektiğini savundu.

Yaptırımların maliyeti olacak
Başbakan Sanchez, Rusya’ya uygulanan yaptırımların İspanya ve tüm Avrupa için ekonomik açıdan bir maliyeti
olacağını belirterek, özellikle doğalgaz ve ham petrol fiyatlarında önemli bir artış olmasını beklediklerini ancak bu ürünlerde arz garantisi bulunduğunu söyledi.
Sanchez, pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkesinden Ukrayna’ya doğrudan silah yardımı yapılmayacağını, tüm
yardımın Avrupa Barış Fonu aracılığıyla yapılacağını söylemişti.

0Oy ver 7
0Oy ver 6
0Oy ver 5
0Oy ver 4
0Oy ver 3
0Oy ver 2
0Oy ver 1
Yükleniyor..