logo
reklam

ÇATALTEPE GERÇEK SAHİPLERİ ESNAFTIR

Çataltepe Sanayi Sitesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Vatan Partisi Bursa İl Başkanlığı ortak basın açıklaması düzenledi. GENEL | 24.11.2022 09:11:00 | 16 İzlenme | 0 Yorum ÇATALTEPE GERÇEK SAHİPLERİ ESNAFTIR

Vatan Partisi Bursa İl Başkanı Dilek Çınar ve yönetimi Çataltepe Sanayi Sitesi mağduru esnaflar ile ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. ÇATSANDER adına konuşan Dokumacılar Odası Başkan Vekili Mehmet Kuş'un açıklamaları şu şekilde;

2008 yılında TOKİ-Bursa Valiliği-Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BESOB arasında Kestel ilçesi Çataltepe mevkiinde inşa edilecek büyük sanayi projesine ilişkin bir protokol tesis edilmiştir. Bu protokolde TOKİ tarafından inşaatı yapılacak iş yerlerinin BESOB tarafından belirlenecek üyelere satışı gerçekleştirecekti.

"SANKİ İLERİDE OLACAKLARI GÖRMİŞLER"

Üyeler işyeri bedellerini ve kalan peşinat kısmını 180 ay (15 yıl) vadeli taksitler ile ödeyeceklerdi. Protokol bu şekilde yapılmış olup bu projeye 3000'den fazla esnaf başvuru bedellerini TOKİ VE BESOB hesaplarına ödemelerini yaparak katılmış ve bu projede hak sahibi olmuşlardı.

Bu durum katılım sağlayan üyelerinin E-Devlet kayıtlarında halen mevcut olarak görülmektedir. Kamulaştırma bedeli olan 62 trilyon bu hak sahipleri tarafından ödenmiş ve 2822.481 metre kare yüz ölçümü taşınmazın kamulaştırılması tamamlanmıştır. Bu paranın tamamını hak sahipleri bugünün mağdurları tarafından ödenmiştir.

Gelecek yıllardan hak sahipleri ödemelerine devam etmiş fakat bu araziler ile ilgili açılan davalar vs. ile süreç uzamaya başlamıştır. Davalar bittikten sonra TOKİ tarafından alt yapı ihalesi yapılmış, Şantiye kurulmuş ve inşaatına başlanılmıştır. Yıllar 2018'i gösterdiğinde ise neden, niçin ve neye dayanarak yapıldığı belli olmayan bir şekilde Genel kurul kararı olmaksızın BESOB'un aldığı bir karar ile 7.000 TL sermaye ile kurucularından birinin BESOB diğerlerinin ise 6 Tüzel kişilik olduğu bir kooperatif dizayn edilmiştir. Bu kooperatifin kuruluş tarihi 2018 EKİM ayıdır, sanki ileride olacakları öngörmüşler ve hazırlık yapmışlardır.

2019 Ocak ayında ise müteahhit iflas etmiştir, alt yapının yüzde 87'si yapılmış geriye kalan yüzde 13'ü tamamlanamamıştır. Geleceği öngörüp de kooperatifi kuranlar 2019 Mart ayında TOKİ-BESOB arasında bir protokol yapılmış ve hak sahiplerine haber ve bilgi verme gereği duymadan 54 milyon bedelle 5 yılda 10 eşit taksitle ödemek şartıyla tüzel kişilik olarak kurulan kooperatife devredilmiştir.

Bu bedeli ise TOKİ tam kamulaştırma alt yapı bedeli olarak 129 milyon değer biçmiş, bunun 75 milyonu 3000 hak sahibinden tahsil etmiş ve geriye kalan 54 milyonu ise BESOB borçlu kooperatif kefil olarak işleme koymuştur. Hak sahipleri ise açıkta kalmıştır.

Vatan Partisi Bursa İl Başkanı Dilek Çınar'ın açıklamaları şu şekilde;

20 meslek grubundan 2300 üreticiyi mağdur eden bir olayla karşı karşıyayız. 14 yıl önce üreticilerimiz bir iş yeri sahibi olma hayaliyle devlete güvenerek TOKİ'nin projesine dahil oluyor. Üreticilerimiz dişinden tırnağından arttırdığı birikimini bu projeye bağlıyor. 14 yıl geçiyor iş yeri sahibi olamadıkları gibi ellerindeki birikimlerinden de oluyorlar. Soruyoruz: Devlet eliyle tasarruflar yatırıma dönüşmeyecekse üretim çarkları nasıl dönecek?

"ÜRETİCİ BAŞTACIMIZ"

Burada buluşmamızın bir tek amacı var: Çataltepe Sanayi Sitesi bir an önce tamamlansın ve üreticiye teslim edilsin.

Bankacılık sektörü yılın ilk 9 ayında kanını yüzde 403 oranında artırarak 57 milyar liradan 286 milyar liraya çıkarıyor. Bankaların 9 ayda yüzde 3 kar elde etmesine izin veren sistem 14 yıl üreticinin sorununu çözemiyorsa yıkılsın bu sistem. Üreticiye üretim yapacağı alanı sağlamazsak işsizliği nasıl bitireceğiz? Çarşılarımızı, pazarlarımızı nasıl şenlendireceğiz? Hiç kimse unutmasın üreticiyi ezen, üretimin önüne engeller koyanlar ayakta kalamazlar. Vatan Partisi olarak Çataltepe'de 14 yıldır çözülemeyen bu kangrenleşmiş sorunu çözeceğiz. Üretici baş tacımız. Tek bir talebimiz var. TOKİ ve BESKOP arasındaki protokol iptal edilsin. TOKİ başladığı projeyi bitirsin.

Çataltepe Sanayi Sitesi mağduru üreticilerimizle hakkımız olan iş yerimizi alana kadar mücadele edeceğiz. Hukuki süreç devam ediyor. Bu dava Türkiye'nin davasıdır. Bu dava üreticilerin, emekçilerin davasıdır. Vatan Partisi 11.Amiral Soner Polat Olağan Kurultayı'nda üreticilerin kürsüsü kurulacak. Hep beraber Bursa'dan Ankara'ya 11.Genel Kurultayımıza gideceğiz. Üretenlerin Milli Hükümetini kurmak ve üreticiyi baş tacı yapmak buluşacağız.

0Oy ver 7
0Oy ver 6
0Oy ver 5
0Oy ver 4
0Oy ver 3
0Oy ver 2
0Oy ver 1
Yükleniyor..